Murata Electronics North America GCM1555C1HR50BA16D
GCM1555C1HR50BA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1HR50BA16D
Brief Description
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1HR50BA16D.pdf
Availability of GCM1555C1HR50BA16D
QUANTITY
GCM1555C1HR50BA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1HR50BA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1HR50BA16D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1HR50BA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1HR50BA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1HR50BA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1HR50BA16D
IDC CABLE - MKS40K/MC40M/MPR40K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 14DIP datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 690K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 13PS SMD R/A TIN datasheet.pdf