Murata Electronics North America GCM155R72A221K
GCM155R72A221K picture photo
Mfg. Part Number
GCM155R72A221K
Manufacturer
Product Category
MURATA Components
Brief Description
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0402 X7R 220pF 100V
Datasheet Download
GCM155R72A221K.pdf
Availability of GCM155R72A221K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GCM155R72A221K Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM155R72A221K
Internal Part NumberEIS-GCM155R72A221K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by MURATA
Delivery TimeIn stock, ship GCM155R72A221K today.
SeriesGCM155R7
Marking / SymbolEmail us
Tolerance-
Capacitance-
Features-
Voltage-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingReel / Bag
Package Case TypeORIGINAL
SPQ (Standard Package Quantity)-
MOQ1 Piece
ApplicationElectronic Device
Alternative Part (Replacement)EIS-GCM155R72A221K
Country of OriginJAPAN/THAILAND/USA/CN
Weight0.0005kg
Additional ServicesReel and tape, testing services
DistributorEIS COMPONENTS
MURATA Product CategoryMURATA Components
Related LinksGCM155R, GCM155R72A221K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM155R72A221K Details Description
Related parts for GCM155R72A221K
SWITCH 8POS DIP RECESS ROCK UNSL datasheet.pdf
RELAY SOCKET 120VAC COMBI FOOT datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR RRO 8QFN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf