Sullins Connector Solutions GCM15DCMH
GCM15DCMH picture photo
Mfg. Part Number
GCM15DCMH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 WW
Datasheet Download
GCM15DCMH.pdf
Availability of GCM15DCMH
QUANTITY
GCM15DCMH Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM15DCMH
Internal Part NumberEIS-GCM15DCMH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM15DCMH
Related LinksGCM1, GCM15DCMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM15DCMH Details Description
Related parts for GCM15DCMH
THYRISTOR PROTECT BIDIR 100A SMB datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A SOT32 datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 121MAP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 10V 1411 datasheet.pdf