Murata Electronics North America GCM1885C1H112JA16D
GCM1885C1H112JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H112JA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H112JA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H112JA16D
QUANTITY
GCM1885C1H112JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H112JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H112JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H112JA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H112JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H112JA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H112JA16D
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.13A 155 MOHM datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V 2X12V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
QSFP+AOC+QSFP QDUAL 15M datasheet.pdf
WRENCH ADJUSTABLE 1-5/16" 10" datasheet.pdf