Murata Electronics North America GCM1885C1H1R5CA16J
GCM1885C1H1R5CA16J picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H1R5CA16J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H1R5CA16J.pdf
Availability of GCM1885C1H1R5CA16J
QUANTITY
GCM1885C1H1R5CA16J Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H1R5CA16J
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H1R5CA16J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H1R5CA16J
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H1R5CA16J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H1R5CA16J Details Description
Related parts for GCM1885C1H1R5CA16J
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 32VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 108MA 11 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf