Murata Electronics North America GCM1885C1H7R0DA16J
GCM1885C1H7R0DA16J picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H7R0DA16J
Brief Description
CAP CER 7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H7R0DA16J.pdf
Availability of GCM1885C1H7R0DA16J
QUANTITY
GCM1885C1H7R0DA16J Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H7R0DA16J
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H7R0DA16J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H7R0DA16J
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H7R0DA16J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H7R0DA16J Details Description
Related parts for GCM1885C1H7R0DA16J
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 90A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 SQ datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 16 INCH datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 40POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf