Murata Electronics North America GCM1885C1H7R8DA16D
GCM1885C1H7R8DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H7R8DA16D
Brief Description
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H7R8DA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H7R8DA16D
QUANTITY
GCM1885C1H7R8DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H7R8DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H7R8DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H7R8DA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H7R8DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H7R8DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H7R8DA16D
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 180QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 16-SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16-19 OLIV datasheet.pdf
M805 8C 8#20HD SKT PLUG OM datasheet.pdf
680UF 200V 35X25MM 85C 5000H datasheet.pdf