Murata Electronics North America GCM1885C1H820JA16D
GCM1885C1H820JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H820JA16D
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H820JA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H820JA16D
QUANTITY
GCM1885C1H820JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H820JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H820JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H820JA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H820JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H820JA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H820JA16D
CONN HEADER 20POS DL STR GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.630V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
DIE PO INSUL SPLICE 69099 2/0 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN JAM NUT FOR BNC JACKS datasheet.pdf
HTR 1719-B2 W/WIRE STOP datasheet.pdf
DIODE FAST REC 100V 3A DO214AB datasheet.pdf