Murata Electronics North America GCM1885C1H8R3DA16D
GCM1885C1H8R3DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H8R3DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.3PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H8R3DA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H8R3DA16D
QUANTITY
GCM1885C1H8R3DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H8R3DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H8R3DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H8R3DA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H8R3DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H8R3DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H8R3DA16D
IC DAC 10BIT QUAD VOUT 10-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 165W TO220 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
ANT DIPOL WRR 2.5GHZ RP SMA MALE datasheet.pdf