Murata Electronics North America GCM1885C1H9R0DA16D
GCM1885C1H9R0DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H9R0DA16D
Brief Description
CAP CER 9PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H9R0DA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H9R0DA16D
QUANTITY
GCM1885C1H9R0DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H9R0DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H9R0DA16D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H9R0DA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H9R0DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H9R0DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H9R0DA16D
RES 1.54K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
OVEN ASSY HEAT CURE 120V datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 802.11A/B/G LGA datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf