Murata Electronics North America GCM1885C1H9R4DA16D
GCM1885C1H9R4DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H9R4DA16D
Brief Description
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H9R4DA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H9R4DA16D
QUANTITY
GCM1885C1H9R4DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H9R4DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H9R4DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H9R4DA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H9R4DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H9R4DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H9R4DA16D
IC REG LDO -15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 24V OUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf