Murata Electronics North America GCM1885C2A2R8CA16D
GCM1885C2A2R8CA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C2A2R8CA16D
Brief Description
CAP CER 2.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C2A2R8CA16D.pdf
Availability of GCM1885C2A2R8CA16D
QUANTITY
GCM1885C2A2R8CA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C2A2R8CA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C2A2R8CA16D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C2A2R8CA16D
Related LinksGCM1885C2, GCM1885C2A2R8CA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C2A2R8CA16D Details Description
Related parts for GCM1885C2A2R8CA16D
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PWR SUP BRD MNT 12V 5.0W .42A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 200MA 1005 datasheet.pdf
FIBER OPTIC CBL SIMPLEX 1=500M datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PNL MNT 24V BLUE 5MM datasheet.pdf