Murata Electronics North America GCM1885C2A360JA16D
GCM1885C2A360JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C2A360JA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C2A360JA16D.pdf
Availability of GCM1885C2A360JA16D
QUANTITY
GCM1885C2A360JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C2A360JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C2A360JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C2A360JA16D
Related LinksGCM1885C2, GCM1885C2A360JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C2A360JA16D Details Description
Related parts for GCM1885C2A360JA16D
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 2K 12MHZ 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
EDGELINE 46CKTS, 0.062" datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5 datasheet.pdf