Murata Electronics North America GCM1885C2A8R1DA16D
GCM1885C2A8R1DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C2A8R1DA16D
Brief Description
CAP CER 8.1PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C2A8R1DA16D.pdf
Availability of GCM1885C2A8R1DA16D
QUANTITY
GCM1885C2A8R1DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C2A8R1DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C2A8R1DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C2A8R1DA16D
Related LinksGCM1885C2, GCM1885C2A8R1DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C2A8R1DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C2A8R1DA16D
IC OCT TRNSP D-TYP LATCH 20TVSOP datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24SO datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V JB 0603 datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 64KBIT 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf