Murata Electronics North America GCM1885C2A8R9DA16D
GCM1885C2A8R9DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C2A8R9DA16D
Brief Description
CAP CER 8.9PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C2A8R9DA16D.pdf
Availability of GCM1885C2A8R9DA16D
QUANTITY
GCM1885C2A8R9DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C2A8R9DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C2A8R9DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C2A8R9DA16D
Related LinksGCM1885C2, GCM1885C2A8R9DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C2A8R9DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C2A8R9DA16D
JUMPER-H1503TR/A3048L/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.57M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 390MA SC75 datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf