Murata Electronics North America GCM188R71C105KA64J
GCM188R71C105KA64J picture photo
Mfg. Part Number
GCM188R71C105KA64J
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
GCM188R71C105KA64J.pdf
Availability of GCM188R71C105KA64J
QUANTITY
GCM188R71C105KA64J Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM188R71C105KA64J
Internal Part NumberEIS-GCM188R71C105KA64J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM188R71C105KA64J
Related LinksGCM188R71, GCM188R71C105KA64J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM188R71C105KA64J Details Description
Related parts for GCM188R71C105KA64J
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 6.80K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRAY SHLD datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf