Murata Electronics North America GCM188R71E474KA64J
GCM188R71E474KA64J picture photo
Mfg. Part Number
GCM188R71E474KA64J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
GCM188R71E474KA64J.pdf
Availability of GCM188R71E474KA64J
QUANTITY
GCM188R71E474KA64J Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM188R71E474KA64J
Internal Part NumberEIS-GCM188R71E474KA64J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM188R71E474KA64J
Related LinksGCM188R71, GCM188R71E474KA64J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM188R71E474KA64J Details Description
Related parts for GCM188R71E474KA64J
MOSFET N-CH 60V 0.27A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3V SIP DL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 1200A DO200AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 32POS datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf