Murata Electronics North America GCM188R71H104KA57J
GCM188R71H104KA57J picture photo
Mfg. Part Number
GCM188R71H104KA57J
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
GCM188R71H104KA57J.pdf
Availability of GCM188R71H104KA57J
QUANTITY
GCM188R71H104KA57J Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM188R71H104KA57J
Internal Part NumberEIS-GCM188R71H104KA57J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM188R71H104KA57J
Related LinksGCM188R71, GCM188R71H104KA57J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM188R71H104KA57J Details Description
Related parts for GCM188R71H104KA57J
IC MULTIPLEXER QUAD 2INP 16-SOIC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 10BIT 200KSPS AD S/O 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 118MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf