Murata Electronics North America GCM188R72A103KA37J
GCM188R72A103KA37J picture photo
Mfg. Part Number
GCM188R72A103KA37J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
GCM188R72A103KA37J.pdf
Availability of GCM188R72A103KA37J
QUANTITY
GCM188R72A103KA37J Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM188R72A103KA37J
Internal Part NumberEIS-GCM188R72A103KA37J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM188R72A103KA37J
Related LinksGCM188R72, GCM188R72A103KA37J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM188R72A103KA37J Details Description
Related parts for GCM188R72A103KA37J
IC SYNTHESIZER FRACT 3.3V 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
GUIDE MODULE RA FEMALE datasheet.pdf
12UF 250V 11.125X31.75 85C AXI datasheet.pdf