Murata Electronics North America GCM2165C2A561JA16D
GCM2165C2A561JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM2165C2A561JA16D
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GCM2165C2A561JA16D.pdf
Availability of GCM2165C2A561JA16D
QUANTITY
GCM2165C2A561JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM2165C2A561JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM2165C2A561JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM2165C2A561JA16D
Related LinksGCM2165C2, GCM2165C2A561JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM2165C2A561JA16D Details Description
Related parts for GCM2165C2A561JA16D
CONN HEADER 3POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
TXRX OPT SFF 2 GB/S 850NM datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM VERT 5POS PCB datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 7A HLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf