Murata Electronics North America GCM216R72A223KA37D
GCM216R72A223KA37D picture photo
Mfg. Part Number
GCM216R72A223KA37D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
GCM216R72A223KA37D.pdf
Availability of GCM216R72A223KA37D
QUANTITY
GCM216R72A223KA37D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM216R72A223KA37D
Internal Part NumberEIS-GCM216R72A223KA37D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM216R72A223KA37D
Related LinksGCM216R72, GCM216R72A223KA37D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM216R72A223KA37D Details Description
Related parts for GCM216R72A223KA37D
IDC CABLE - MKC40K/MC40M/MCS40K datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10TAP 100NS 16SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 3A 90DEG datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TEMPERATURE INPUT MODULE 8PROG datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf