Murata Electronics North America GCM2195C1H153JA16J
GCM2195C1H153JA16J picture photo
Mfg. Part Number
GCM2195C1H153JA16J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GCM2195C1H153JA16J.pdf
Availability of GCM2195C1H153JA16J
QUANTITY
GCM2195C1H153JA16J Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM2195C1H153JA16J
Internal Part NumberEIS-GCM2195C1H153JA16J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM2195C1H153JA16J
Related LinksGCM2195C1, GCM2195C1H153JA16J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM2195C1H153JA16J Details Description
Related parts for GCM2195C1H153JA16J
BOARD DEMO MP3 PLAYER datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0612 datasheet.pdf
HEAT SHRINK WHT .5" X 200' datasheet.pdf
RES SMD 49.9OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 40A AC datasheet.pdf
CABLE 12POS STR PLUG-OPEN 3.0 M datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf