Murata Electronics North America GCM21A7U2E181JX01D
GCM21A7U2E181JX01D picture photo
Mfg. Part Number
GCM21A7U2E181JX01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 250V U2J 0805
Datasheet Download
GCM21A7U2E181JX01D.pdf
Availability of GCM21A7U2E181JX01D
QUANTITY
GCM21A7U2E181JX01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM21A7U2E181JX01D
Internal Part NumberEIS-GCM21A7U2E181JX01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM21A7U2E181JX01D
Related LinksGCM21A7U2, GCM21A7U2E181JX01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM21A7U2E181JX01D Details Description
Related parts for GCM21A7U2E181JX01D
CONN MINI-D 36POS VERT RECPT datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CARBIDE ANGLED CUTTER FOR 1500BS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A DPAK datasheet.pdf