Murata Electronics North America GCM21A7U2E182JX01D
GCM21A7U2E182JX01D picture photo
Mfg. Part Number
GCM21A7U2E182JX01D
Brief Description
CAP CER 1800PF 250V U2J 0805
Datasheet Download
GCM21A7U2E182JX01D.pdf
Availability of GCM21A7U2E182JX01D
QUANTITY
GCM21A7U2E182JX01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM21A7U2E182JX01D
Internal Part NumberEIS-GCM21A7U2E182JX01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM21A7U2E182JX01D
Related LinksGCM21A7U2, GCM21A7U2E182JX01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM21A7U2E182JX01D Details Description
Related parts for GCM21A7U2E182JX01D
CONN HOUSING 2MM 26POS POLARIZED datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 450MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-214AC datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf