Murata Electronics North America GCM21B5C1H223JA16L
GCM21B5C1H223JA16L picture photo
Mfg. Part Number
GCM21B5C1H223JA16L
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GCM21B5C1H223JA16L.pdf
Availability of GCM21B5C1H223JA16L
QUANTITY
GCM21B5C1H223JA16L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM21B5C1H223JA16L
Internal Part NumberEIS-GCM21B5C1H223JA16L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM21B5C1H223JA16L
Related LinksGCM21B5C1, GCM21B5C1H223JA16L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM21B5C1H223JA16L Details Description
Related parts for GCM21B5C1H223JA16L
IDC CABLE - MKS60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 15PF 25V SOD-323 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES .50 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
LED MINI BAYO T3 1/4 28V WHITE datasheet.pdf
Crystal 60.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 348 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.45A 195 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf