Sullins Connector Solutions GCM22DCAN
GCM22DCAN picture photo
Mfg. Part Number
GCM22DCAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GCM22DCAN.pdf
Availability of GCM22DCAN
QUANTITY
GCM22DCAN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM22DCAN
Internal Part NumberEIS-GCM22DCAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM22DCAN
Related LinksGCM2, GCM22DCAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM22DCAN Details Description
Related parts for GCM22DCAN
CAP CER 1500PF 50V Y5V 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.5A 51 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf