Sullins Connector Solutions GCM22DRYN-S13
GCM22DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GCM22DRYN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GCM22DRYN-S13.pdf
Availability of GCM22DRYN-S13
QUANTITY
GCM22DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM22DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-GCM22DRYN-S13
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM22DRYN-S13
Related LinksGCM22D, GCM22DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM22DRYN-S13 Details Description
Related parts for GCM22DRYN-S13
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 13POS datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.330" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf