Sullins Connector Solutions GCM24DCBH-S189
GCM24DCBH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GCM24DCBH-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GCM24DCBH-S189.pdf
Availability of GCM24DCBH-S189
QUANTITY
GCM24DCBH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM24DCBH-S189
Internal Part NumberEIS-GCM24DCBH-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM24DCBH-S189
Related LinksGCM24DC, GCM24DCBH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM24DCBH-S189 Details Description
Related parts for GCM24DCBH-S189
DIODE GEN PURP 80V 125MA SOD523 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PST 2A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291.6VC R6 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.36 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CBL 1COND 22AWG 600V SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PCF 5.00/11/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf