Sullins Connector Solutions GCM24DCMT
GCM24DCMT picture photo
Mfg. Part Number
GCM24DCMT
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 WW
Datasheet Download
GCM24DCMT.pdf
Availability of GCM24DCMT
QUANTITY
GCM24DCMT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM24DCMT
Internal Part NumberEIS-GCM24DCMT
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM24DCMT
Related LinksGCM2, GCM24DCMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM24DCMT Details Description
Related parts for GCM24DCMT
CONN THRU-PNL W/LTCH 10POS FL OG datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 3POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 24POS datasheet.pdf
CONN HDR 168POS W/POST SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RIGID TIP 0.8MM datasheet.pdf
HC-KIT-CM-A03-SP0001 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf