Sullins Connector Solutions GCM24DCWS
GCM24DCWS picture photo
Mfg. Part Number
GCM24DCWS
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GCM24DCWS.pdf
Availability of GCM24DCWS
QUANTITY
GCM24DCWS Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM24DCWS
Internal Part NumberEIS-GCM24DCWS
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM24DCWS
Related LinksGCM2, GCM24DCWS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM24DCWS Details Description
Related parts for GCM24DCWS
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 160MSPS 64-QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 06CKT datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM TACH 24VDC datasheet.pdf