Sullins Connector Solutions GCM25DCWH
GCM25DCWH picture photo
Mfg. Part Number
GCM25DCWH
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GCM25DCWH.pdf
Availability of GCM25DCWH
QUANTITY
GCM25DCWH Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM25DCWH
Internal Part NumberEIS-GCM25DCWH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM25DCWH
Related LinksGCM2, GCM25DCWH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM25DCWH Details Description
Related parts for GCM25DCWH
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 143MA 5.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 15MM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SL 5.08/18/90 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DSUB 24C7 M PCR/A G50 75OHM datasheet.pdf