Sullins Connector Solutions GCM28DRSN-S288
GCM28DRSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GCM28DRSN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GCM28DRSN-S288.pdf
Availability of GCM28DRSN-S288
QUANTITY
GCM28DRSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM28DRSN-S288
Internal Part NumberEIS-GCM28DRSN-S288
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM28DRSN-S288
Related LinksGCM28DR, GCM28DRSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM28DRSN-S288 Details Description
Related parts for GCM28DRSN-S288
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 3CH 4MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 30A 5DFN datasheet.pdf
HDM 8SMPR110F160F G datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 2A datasheet.pdf