Sullins Connector Solutions GCM30DCSD
GCM30DCSD picture photo
Mfg. Part Number
GCM30DCSD
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GCM30DCSD.pdf
Availability of GCM30DCSD
QUANTITY
GCM30DCSD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM30DCSD
Internal Part NumberEIS-GCM30DCSD
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM30DCSD
Related LinksGCM3, GCM30DCSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM30DCSD Details Description
Related parts for GCM30DCSD
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 9SIP datasheet.pdf
CB BTS FT 7 ASY datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 35V 120-277 datasheet.pdf