Sullins Connector Solutions GCM30DCSN-S288
GCM30DCSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GCM30DCSN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GCM30DCSN-S288.pdf
Availability of GCM30DCSN-S288
QUANTITY
GCM30DCSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM30DCSN-S288
Internal Part NumberEIS-GCM30DCSN-S288
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM30DCSN-S288
Related LinksGCM30DC, GCM30DCSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM30DCSN-S288 Details Description
Related parts for GCM30DCSN-S288
DIODE VAR CAP 95PF 1A SOT23-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 820 OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 7.24NS 256CSBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCT3250EX 13.28" 8" EX111 R W datasheet.pdf
IC POST AMP CML LIMITING 16-MLF datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 RA HEADER datasheet.pdf
40 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
FUSE ATOF 32VDC NYLON 30A datasheet.pdf