Sullins Connector Solutions GCM30DCST-S288
GCM30DCST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GCM30DCST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GCM30DCST-S288.pdf
Availability of GCM30DCST-S288
QUANTITY
GCM30DCST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM30DCST-S288
Internal Part NumberEIS-GCM30DCST-S288
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM30DCST-S288
Related LinksGCM30DC, GCM30DCST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM30DCST-S288 Details Description
Related parts for GCM30DCST-S288
IDC CABLE - HKR50H/AE50G/HKR50H datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12.7A 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf