Murata Electronics North America GCM3195C1H333JA16D
GCM3195C1H333JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM3195C1H333JA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
GCM3195C1H333JA16D.pdf
Availability of GCM3195C1H333JA16D
QUANTITY
GCM3195C1H333JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM3195C1H333JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM3195C1H333JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)