Murata Electronics North America GCM31CC71H475KA03L
GCM31CC71H475KA03L picture photo
Mfg. Part Number
GCM31CC71H475KA03L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7S 1206
Datasheet Download
GCM31CC71H475KA03L.pdf
Availability of GCM31CC71H475KA03L
QUANTITY
GCM31CC71H475KA03L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM31CC71H475KA03L
Internal Part NumberEIS-GCM31CC71H475KA03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM31CC71H475KA03L
Related LinksGCM31CC71, GCM31CC71H475KA03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM31CC71H475KA03L Details Description
Related parts for GCM31CC71H475KA03L
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MGMS COUNTER NUT M25 BRASS datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf