Murata Electronics North America GCM31MR91H154KA37L
GCM31MR91H154KA37L picture photo
Mfg. Part Number
GCM31MR91H154KA37L
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X8R 1206
Datasheet Download
GCM31MR91H154KA37L.pdf
Availability of GCM31MR91H154KA37L
QUANTITY
GCM31MR91H154KA37L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM31MR91H154KA37L
Internal Part NumberEIS-GCM31MR91H154KA37L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM31MR91H154KA37L
Related LinksGCM31MR91, GCM31MR91H154KA37L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM31MR91H154KA37L Details Description
Related parts for GCM31MR91H154KA37L
RES 9.31K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
RES 5M OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR datasheet.pdf
MODULE PIP 3A 14VIN T/H 10-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 10PIN GOLD datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf