Sullins Connector Solutions GCM36DCST
GCM36DCST picture photo
Mfg. Part Number
GCM36DCST
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GCM36DCST.pdf
Availability of GCM36DCST
QUANTITY
GCM36DCST Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM36DCST
Internal Part NumberEIS-GCM36DCST
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM36DCST
Related LinksGCM3, GCM36DCST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM36DCST Details Description
Related parts for GCM36DCST
AC/DC CONVERTER 12V 61W datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X6S 0805 datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
RES SMD 965 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SMPM JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf