Sullins Connector Solutions GCM36DRMD-S273
GCM36DRMD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
GCM36DRMD-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW
Datasheet Download
GCM36DRMD-S273.pdf
Availability of GCM36DRMD-S273
QUANTITY
GCM36DRMD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM36DRMD-S273
Internal Part NumberEIS-GCM36DRMD-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM36DRMD-S273
Related LinksGCM36DR, GCM36DRMD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM36DRMD-S273 Details Description
Related parts for GCM36DRMD-S273
IC XLATR SIM/SMART-CARD 10-UMAX datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SHFT REG STATIC 64STG 16-DIP datasheet.pdf
OSC XO 58.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf