Sullins Connector Solutions GCM40DRMI
GCM40DRMI picture photo
Mfg. Part Number
GCM40DRMI
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 SQ WW
Datasheet Download
GCM40DRMI.pdf
Availability of GCM40DRMI
QUANTITY
GCM40DRMI Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM40DRMI
Internal Part NumberEIS-GCM40DRMI
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM40DRMI
Related LinksGCM4, GCM40DRMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM40DRMI Details Description
Related parts for GCM40DRMI
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
BUMPER SQU 0.812"L X 0.812"W BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP D 20-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
RES 3.52K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf