Sullins Connector Solutions GCM44DSXI
GCM44DSXI picture photo
Mfg. Part Number
GCM44DSXI
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GCM44DSXI.pdf
Availability of GCM44DSXI
QUANTITY
GCM44DSXI Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM44DSXI
Internal Part NumberEIS-GCM44DSXI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM44DSXI
Related LinksGCM4, GCM44DSXI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM44DSXI Details Description
Related parts for GCM44DSXI
CONN HEADER 14POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 13 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK CV/CC 7SOIC datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf