XP Power GCS250PS12
GCS250PS12 picture photo
Mfg. Part Number
GCS250PS12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Datasheet Download
GCS250PS12.pdf
Availability of GCS250PS12
QUANTITY
GCS250PS12 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCS250PS12
Internal Part NumberEIS-GCS250PS12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGCS(150 - 180) Series UL Certificate
GCS250 Series TUV Certificate
GCS250 Series CB Report
Video FileGCS Series: 150 to 250 Watt
RoHS InformationGCS(150 - 180)Series Declaration of Conformity
Featured ProductGCS250 Series Open-Frame AC-DC Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGCS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)9.2A
Power (Watts)250W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max110W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCS250PS12
Related LinksGCS25, GCS250PS12 Datasheet, XP Power Distributor
GCS250PS12 Details Description
Related parts for GCS250PS12
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 25V 0603 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MICRO 51C P 36" WHT datasheet.pdf