XP Power GCS250PS28-R
GCS250PS28-R picture photo
Mfg. Part Number
GCS250PS28-R
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 250W
Datasheet Download
GCS250PS28-R.pdf
Availability of GCS250PS28-R
QUANTITY
GCS250PS28-R Order Process
Ship out your order
Specifications of GCS250PS28-R
Internal Part NumberEIS-GCS250PS28-R
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1*
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.9A
Power (Watts)250W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max110W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCS250PS28-R
Related LinksGCS250, GCS250PS28-R Datasheet, XP Power Distributor
GCS250PS28-R Details Description
Related parts for GCS250PS28-R
LED AMBER CLEAR 4SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 20CLCC datasheet.pdf
CONN 400MCM #1/2 AMPOWER datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LEVEL TERM BLOCK 24-12AWG datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR OPTIC NPN 12-24VDC datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 3A 205 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO216 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
381MM EURO HEAD VERT DUAL ROW 8C datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf