Comair Rotron GDA4020-24BB
GDA4020-24BB picture photo
Mfg. Part Number
GDA4020-24BB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
GDA4020-24BB.pdf
Availability of GDA4020-24BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GDA4020-24BB Order Process
Ship out your order
Specifications of GDA4020-24BB
Internal Part NumberEIS-GDA4020-24BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesGryphon
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow8.3 CFM (0.235m³/min)
Static Pressure0.250 in H2O (62.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise30.9 dB(A)
Power (Watts)1.70W
RPM8000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.070A
Voltage Range12 ~ 28VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDA4020-24BB
Related LinksGDA402, GDA4020-24BB Datasheet, Comair Rotron Distributor
GDA4020-24BB Details Description
Related parts for GDA4020-24BB
OPT FIBER COIL GUIDE .990" BLK datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS 5.08MM PCB HORIZ datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A PMDS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
19 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 12QFN datasheet.pdf