Comair Rotron GDA9225-24BB
GDA9225-24BB picture photo
Mfg. Part Number
GDA9225-24BB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
GDA9225-24BB.pdf
Availability of GDA9225-24BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GDA9225-24BB Order Process
Ship out your order
Specifications of GDA9225-24BB
Internal Part NumberEIS-GDA9225-24BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesGryphon
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow49.0 CFM (1.39m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise33 dB(A)
Power (Watts)5.30W
RPM2800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.220A
Voltage Range12 ~ 28VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDA9225-24BB
Related LinksGDA922, GDA9225-24BB Datasheet, Comair Rotron Distributor
GDA9225-24BB Details Description
Related parts for GDA9225-24BB
IC REG LDO 2.5V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 86.097902MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf