Littelfuse GDB61753Z
GDB61753Z picture photo
Mfg. Part Number
GDB61753Z
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Power Distribution
Brief Description
3-POLE 175A IEC UL DIST BLOCK
Datasheet Download
GDB61753Z.pdf
Availability of GDB61753Z
QUANTITY
GDB61753Z Order Process
Ship out your order
Specifications of GDB61753Z
Internal Part NumberEIS-GDB61753Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Power Distribution
SeriesPOWR-BLOKS™
TypePower Distribution Block
Number of Poles3
Line Side Connections Per Pole1
Load Side Connections Per Pole6
Line Side Connection TypeScrew Connection
Load Side Connection TypeScrew Connection
Line Side Wire/Stud Size-
Load Side Wire/Stud Size-
Voltage - Rated600V
Current Rating175A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDB61753Z
Related LinksGDB6, GDB61753Z Datasheet, Littelfuse Distributor
GDB61753Z Details Description
Related parts for GDB61753Z
KIT EVAL PCB FOR AD10242 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf