Vishay Semiconductor/Diodes Division GDZ20B-G3-08
GDZ20B-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
GDZ20B-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323
Datasheet Download
GDZ20B-G3-08.pdf
Availability of GDZ20B-G3-08
QUANTITY
GDZ20B-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of GDZ20B-G3-08
Internal Part NumberEIS-GDZ20B-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±4%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDZ20B-G3-08
Related LinksGDZ20B, GDZ20B-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GDZ20B-G3-08 Details Description
Related parts for GDZ20B-G3-08
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN USB TYPE B FEMALE W/1M CABL datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A DPAK datasheet.pdf
CRYSTAL 19.4400MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 362 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf