Sullins Connector Solutions GEA50DTMS
GEA50DTMS picture photo
Mfg. Part Number
GEA50DTMS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD
Datasheet Download
GEA50DTMS.pdf
Availability of GEA50DTMS
QUANTITY
GEA50DTMS Order Process
Ship out your order
Specifications of GEA50DTMS
Internal Part NumberEIS-GEA50DTMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEA50DTMS
Related LinksGEA5, GEA50DTMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEA50DTMS Details Description
Related parts for GEA50DTMS
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 1.00" SGL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO277 datasheet.pdf
CONN 15POS F PC datasheet.pdf
TV 128C 128#22D SKT PLUG datasheet.pdf
47UF 100V 10X16 85C RAD datasheet.pdf