Sullins Connector Solutions GEC10DREH-S13
GEC10DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GEC10DREH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GEC10DREH-S13.pdf
Availability of GEC10DREH-S13
QUANTITY
GEC10DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC10DREH-S13
Internal Part NumberEIS-GEC10DREH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC10DREH-S13
Related LinksGEC10D, GEC10DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC10DREH-S13 Details Description
Related parts for GEC10DREH-S13
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 8POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 2.7V 5TSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL datasheet.pdf
FOAM/POLY LABEL 3" X 4" datasheet.pdf